مدلهای گوناگون کیک و طرز تهیه انواع کیک و شیرینی

کدام درجه، کدام شیرینی

سه‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 11:49 ب.ظ

کدام درجه، کدام شیرینی
نکات مهم و ضروری در آشپزی و شیرینی‌پزی (آموزش آشپزی و پختن غذا و شیرینی‌پزی): درجه حرارت فر در فرهای مختلف بر اساس سانتی‌گراد و فارنهایت است که با در دست داشتن جدول زیر می‌توان هر کیک یا شیرینی را در هر فری به راحتی پخت.
ـ توجه:
با وجود داشتن این جدول، حتما به دستورالعمل فر نیز توجه کنید.
فرهایی که حداکثر حرارت آنها ۵۰۰ یا ۵۵۰ باشد بر اساس فارنهایت تنظیم شده‌اند.
فرهایی که حداکثر حرارت آنها ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه است بر اساس سانتی‌گراد تنظیم شده‌اند.
تبدیل درجه‌های سانتی‌گراد به فارنهایت یا برعکس دارای فرمول است ولی می‌توان به صورت تقریبی درجه فارنهایت را نصف کرد و درجه سانتی‌گراد را به دست آورد مثلا اگر حرارت روی ۴۰۰ درجه فارنهایت باشد باید فرهای سانتی‌گرادی را روی درجه ۲۰۰ تنظیم کرد.
برای طبخ انواع شیرینی یا غذا باید فر را حداقل ۳۰-۱۵ دقیقه قبل از پخت گرم کرد.
نکات مهم در مورد پیمانه‌های شیرینی‌پزی که از آنها در این بخش استفاده می‌شود:
در تهیه شیرینی و کیک‌هایی که ارائه می‌شود از نوع پیمانه‌ها استفاده شده است: پیمانه یک، یک‌دوم، یک‌سوم و یک‌چهارم است که مقدار پیمانه یک یا کامل از مواد مختلف به قرار زیر می‌باشد:
پیمانه‌ها را همیشه با قاشق پرکنید و هیچ‌گاه خود پیمانه را در آرد و روغن فرو نکنید.
هوای اضافی داخل مواد جامد را با حرکت عمودی قاشق در پیمانه بگیرید و روی پیمانه را با کارد صاف کنید.
اندازه تخم‌مرغ مصرفی در دستورات به مقدار تقریبی ۶۰-۵۰ گرم است که معادل وزن یک تخم‌مرغ متوسط با پوست می‌باشد.
اگر در دستور العمل‌ها مقدار وزنی تخم‌مرغ داده شده است، ابتدا آن را به آرامی هم زده سپس مقدار مورد نیاز را وزن و جدا می‌کنیم، توجه کنید که تخم‌مرغ باعث تغییر طعم شیرینی می‌شود بنابراین حتما مقدار ذکرشده باید مصرف شود. هر جا کلمه تخم‌مرغ به تنهایی ذکر شد منظور یک تخم‌مرغ کامل است.
در ادامه نکات جالبی که در مورد مقدمات آشپزی گفته شد، روش تهیه یک شیرینی ساده برای مهمانی‌های کوچک را برایتان بیان می‌کنیم. سعی کرده‌ایم شیرینی‌ای را انتخاب کنیم که اکثر مواد آن در خانه‌تان وجود داشته باشد.
● شیرینی‌های لذیذ
دوستان، تهیه شیرینی در منزل نیاز دارد شما مواد اولیه را در منزل داشته باشید یا تهیه کنید.
از مقدمات تهیه شیرینی وزنه دقیق است که تا دقت ۵ گرم را به خوبی نشان دهد، یک یا چند قالب که بیشتر استفاده می‌شود را انتخاب نمایید، مثل قالب مناسب برای تهیه کیک که بهتر است تفلون باشد و چند قالب کوچک و شکل‌دار برای تهیه شیرینی، یک قالب کم‌عمق برای پختن تارتها داشته باشید. همزن نیز از وسایل اصلی کیک است.
لازم نیست همه این وسایل را به یک‌باره بخرید بلکه می‌توانید آنها را کم‌کم تهیه کنید، در ابتدا بهتر است موادی را که بیشتر استفاده می‌شود تهیه کنید و در منزل داشته باشید.
ادویه‌ها مثل زنجبیل، دارچین، پودر پوست لیمو ترش، پودر نارگیل، بادام، شکلات، وانیل، آرد گندم، پودر سیب زمینی، آرد ذرت و...
این وسایل را تهیه کنید و مطالب آشپزی ما را دنبال نمایید.
● قلب بادامی
▪ طرز تهیه:
پودر قند یکدست را داخل ظرف می‌ریزیم، یک زرده تخم‌مرغ و کره را به آن می‌افزاییم و با همزن می‌زنیم، بادام چرخ کرده را به این صورت تهیه می‌کنیم که بادام‌ها را در آب خیسانده و پس از چند ساعت از آب می‌گیریم، پوست آنها را می‌کنیم و در آسیاب له می‌کنیم. بادام چرخ کرده را به آن اضافه می‌کنیم. آرد را الک، به مخلوطمان اضافه کرده و به سرعت چنگ می‌زنیم تا یک خمیر تقریبا سفت به دست آید. آن را گلوله کرده در یک کاغذ آلومینیومی یا روحی می‌پیچیم و ۲ ساعت در یخچال قرار می‌دهیم. فر را از نیم ساعت قبل روی درجه۲۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌گذاریم. در یک سینی آرد می‌پاشیم، خمیر را روی آن کاملا پهن می‌کنیم تا نازک شود قلب‌ها را با قالب در می‌آوریم(اگر قالب نداشتید، الگوی یک قلب را روی کاغذ بکشید و با چاقو قلب‌ها را در آورید)، زرده تخم‌مرغ دیگر را زده و روی قلب‌ها می‌مالیم سپس بادام‌ها را روی آنها می‌گذاریم و در طبقه وسط۱۰تا۱۲دقیقه می‌گذاریم تا بپزد. پس از پختن کمی صبر می‌کنیم تا ولرم شود، سپس با کارد پهنی آن‌ را از سینی جدا کرده و می‌گذاریم خنک شود.
روزنامه کارگزاران