مدلهای گوناگون کیک و طرز تهیه انواع کیک و شیرینی

طرز تهیه کیک اسفنجی با پنیرخامه‌ای

سه‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 11:42 ب.ظ

طرز تهیه کیک اسفنجی با پنیرخامه‌ایکیک اسفنجی با پنیرخامه‌ای

معمولا اغلب کیک‌های پنیر دارای بافتی سفت بوده و از ترکیباتی شبیه به خرده بیسکویت تشکیل می‌شود
ولی در این مدل، کیک، فرمی اسفنجی با همان بافت نرم معمول را داشته و طعم خاصی دارد.
 
 مواد لازم:

تخم‌مرغ بزرگ (زرده و سفیده جدا شود) ۳عدد
پودرقند ۱۷۵ گرم یا یک پیمانه
آب داغ ۳قاشق سوپ‌خوری
آرد گندم الک‌شده ۱۸۵ گرم یا یک و دو سوم پیمانه
بیکینگ‌پودر نصف قاشق چای‌خوری
پودر قند الک‌شده مقداری
میوه فصل و خلال پوست لیموترش برای تزئین مقداری
مواد داخل کیک:
پنیرخامه‌ای ۵۰۰ گرم یا ۵/۲ پیمانه
خامه پرچرب (آرام زده شود) نصف پیمانه
پودرقند ۲۵ گرم یا ۲قاشق سوپ‌خوری
لیموترش ۲قاشق چای‌خوری
  طرز تهیه:
۱ - فر اجاق‌گاز را روی ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد از پیش گرم کنید. یک قالب کیک مستطیل شکل به عرض۲۰ و طول ۳۰ سانتی‌متر تهیه کرده و کف و دیواره آن را چرب کنید. زرده‌های تخم‌مرغ را به همراه پودر قند در کاسه‌ای ریخته و به اندازه‌ای بزنید که حالت کرم مانند و کش‌دار به خود بگیرد.
۲- آب داغ را به همراه آرد و بیکینگ‌پودر به زرده زده‌شده تخم‌مرغ اضافه کرده و هم بزنید. از طرف دیگر، سفیده‌ها را در کاسه‌ای تمیز ریخته و به آرامی هم بزنید، سپس به مخلوط زرده‌ها اضافه کنید.
۳ - مخلوط خمیر کیک را داخل قالب ریخته و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی حرارتی که از پیش برای گرم کردن فر تنظیم کرده بودید، قرار دهید تا پخته و رنگ آن طلایی متمایل به قهوه‌ای روشن شود
  نکته: برای امتحان، با دست روی آن فشار وارد کنید. اگر سفت شده بود قالب را بیرون آورده و پس از سرد شدن، روی سطحی میله‌ای برگردانید و مدتی صبر کنید تا ۲طرف کیک کاملا سرد شود.
۴- پس از آن با چاقویی تیز و لب‌کنگره‌ای، کیک را با دقت به‌صورت طولی به ۲نیم کرده و هر نیمه را به‌طور جداگانه در ظرفی قرار دهید.
۵- پس از آن – با مخلوط کردن پنیرخامه‌ای، خامه، پودرقند و آب لیموترش – مواد داخل این کیک پنیر را آماده کنید. حالا یک لایه از کیک را روی سینی بزرگی قرار داده، سپس مخلوط خامه‌ای داخل کیک را با قاشق روی آن ریخته و خوب پخش کنید. در پایان، لایه دیگر کیک را روی مخلوط خامه‌ای قرار داده و با دست کمی فشار دهید.
۶- کیک را به مدت ۳ تا ۴ ساعت در یخچال بگذارید تا خامه، خودش را بگیرد. سپس مقداری پودرقند الک شده روی آن پاشیده و با چاقو به قطعات کوچک ببرید و همراه با میوه‌های فصل و خلال پوست لیموترش سرو کنید.
همشهری آنلاین